Zarząd Stowarzyszenia ?Gloria in Musica? wraz z pianistą Jarkiem Kostką oraz aktorką Grażyną Wydrowską rozpoczyna przygotowania do realizacji zadania publicznego ?Wieczór z Hildegardą w Owińskach?, które zostanie zaprezentowane w dniu 1 września 2013 roku o godzinie 19:00 w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Owińskach.
Charakterystyka zadania:
Widowisko muzyczno-teatralne do tekstów i muzyki św. Hildegardy z Bingen zatytułowane ?Wieczór z Hildegardą w Owińskach? przygotowujemy w celu pokazania go publiczności Gminy Czerwonak jako inicjatywa kulturalna integrująca społeczność lokalną.
Główne medium w widowisku stanowić będzie muzyka, wsparta wachlarzem różnorodnych działań scenicznych: ruchem, prezentacją tekstów Hildegardy, światłem, strojem. Aranżacja przestrzeni będzie dostosowana do unikatowości miejsca koncertu, tworząc jedność z otoczeniem.
W naszym projekcie fragmenty instrumentalne ? quasi jazzowe, wzbogacają całość, nie naruszając oryginału śpiewu i czytelności tekstu. Użycie współczesnych instrumentów: fortepianu i saksofonu (Hildegarda też wprowadzała do swego chorału instrumenty), rozszerza kontekst dźwiękowy i jest symbolem przeniesienia wartości z ?korzeni kultury? do współczesności. Pomysłowa reżyseria całości spektaklu wprowadza konieczne wątki pozamuzyczne (filozofię życia i zdrowia, aktywną postawę życiową bez względu na wiek, ciągłe doskonalenie się i rozwój wewnętrzny, poszukiwanie harmonii z otoczeniem, powrót do natury, które to wątki wpisują się we współczesne trendy ekologiczne uwrażliwiające ludzi na obecność natury w naszym życiu), których bazę stanowią dzieła teologiczne Hildegardy, opisy jej wizji, objawień i mistycznych przeżyć, filozofię życia i zdrowia.
Kompozycje Hildegardy pojawiają się współcześnie w Europie Zachodniej dosłownie i poza kontekstem kościelnym. Jej postać jest zjawiskiem inspirującym współczesnych muzyków wykonujących chorał gregoriański i tych tworzących style muzyczne na ich pograniczu. Jej pieśni, hymny, chorały, antyfony i sekwencje inspirują nas współczesnych.
Teksty mówione wykonane będą w tłumaczeniu polskim, natomiast teksty śpiewane – zgodnie z oryginałem, po łacinie.
Początek spektaklu, to antyfona do Najświętszej Marii Panny, wykonana przed kościołem. Zapadający zmierzch rozjaśnią zapalane stopniowo pochodnie, z którymi ubrane w zwiewne szaty chórzystki oraz publiczność wejdą do kościoła. Improwizacje jazzowe utrzymane w klimacie średniowiecznych peanów będą wstępem do części głównej spektaklu muzyczno-teatralnego. Po ponad godzinnej uczcie duchowej w murach kościoła, wykonawcy wraz z publicznością ponownie wyjdą przed kościół, gdzie adresaci naszego zadania dowiedzą się szczegółów z działalności świętej Hildegardy na polu zdrowego żywienia i będą mogli zapoznać się z jej gotowymi recepturami. Całość zakończy odśpiewanie przez Chór ?ProVobis? jednej z pieśni Hildegardy.
Wykonawcy:
- Grażyna Wydrowska – wybór i czytanie tekstów
- Jarek Kostka – instrumenty klawiszowe
- Jacek Skrzypczak – saksofon altowy
- Chór ProVobis – dyrygent: Krystyna Kamińska, przygotowanie wokalne: Benigna Jaskulska